Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
2019 All-SWC Boys Lacrosse Team
First Team
Dylan Hanley, New Fairfield - Attack
Brett Tenaglia, New Fairfield - Attack
John Morgan, New Fairfield - Attack
Aiden Coleman, Newtown - Attack
Henry Cohen, Weston - Attack
Liam Ford, New Fairfield - Midfield
Tucker Garrity, Newtown - Midfield
Jeffrey Garrity, Newtown - Midfield
Ryan Werner, Weston - Midfield
James Goetz, Weston - Midfield
Colby Powers, Joel Barlow - Midfield
Zachary Buffington, New Fairfield - Defense
Will Enright, New Fairfield - Defense
Nick Alviti, New Fairfield - Defense
Kyle Shirk, Newtown - Defense
Kevin Richetelli, Joel Barlow - Defense
Austin Grogan, Weston - SSMD
James Leary, New Fairfield - LSM
Chris Tillotson, Masuk - Goalie
Matt Constantidies, New Fairfield - FOGO
 
Second Team
Kyle Aronson, Weston Attack
Quinn Braddick, Masuk Attack
Tyler Starrett, Joel Barlow Attack
Drew Filanowski, Joel Barlow Attack
Nick Meier, Bethel Attack
Andrew Powell, Joel Barlow Midfield
Andrew Manesis, Brookfield Midfield
Brian Madden, Brookfield Midfield
Aidan Henderson, Immaculate Midfield
Connor Sheeran, New Milford Midfield
Tyler Ciccia, Stratford Midfield
Julian Caplan, Weston Defense
Christopher Comizio, Brookfield Defense
Thomas Insalacco, Masuk Defense
Aiden Henry, Pomperaug Defense
Alek Budd, Newtown Defense
Harry Falowski, Joel Barlow SSMD
Andre Sokk, Newtown LSM
Daniel Lucas, Weston Goalie
Tanner Stergue, Newtown FOGO
 
Honorable Mention
Nathaniel Billig, Weston
Ryan Paltauf, Pomperaug
Connor Brown, Pomperaug
Peter Hafkemeyer, Brookfield
Will Heiden, Bunnell
Evan Golembeske, New Milford
Anthony Trovarelli, Bunnell
Jacob Kudysch, Bunnell
Tyler Bower, Weston
Wyatt Dzilinski, Masuk
Jason Davis, Pomperaug
Patrick Schminke, Pomperaug
Nick Leonard, Bethel
Nick Crouse, Bethel
Brendan Connors, Brookfield
Jerry Lopez, Bunnell
Andrew Tureaud, Immaculate
Dillion Kessman, New Milford
Michael Haddick, Newtown
Garret Lazor, Masuk
Jack O'Brien, Pomperaug
Nick Emmanuel, Notre Dame
Jordan Beckett, Masuk
Jayden Chuma, Bunnell
Jon Bike, Stratford
Aaron Martino, Notre Dame
Brennan Hart, New Fairfield
Jake Dandrea, Newtown
Alex Wilson, Joel Barlow
Doug Allen, Bethel
Jack Benzing, Immaculate
Dalond Bidonne, Notre Dame
 
2018 All-SWC Boys Lacrosse Team
FIRST TEAM ALL-SWC
John Morgan, New Fairfield - Attack
Brent Tenaglia, New Fairfield - Attack
Tyler Starrett, Joel Barlow - Attack
Dylan Hanley, New Fairfield - Attack
Danny Molinaro, Joel Barlow - Attack
Liam Ford, New Fairfield - Midfield
Matt Carlucci, New Fairfield - Midfield
Tucker Garrity, Newtown - Midfield
Cal Peterson, Joel Barlow - Midfield
James Goetz, Weston - Midfield
Layton Harrel, Newtown - Midfield
Nick Alviti, New Fairfield - Defense
Kevin Richetelli, Joel Barlow- Defense
Zachary Buffington, New Fairfield - Defense
Kyle Shirk, Newtown - Defense
Jason Baisley, Weston - Defense
Grant LaGaipa, Joel Barlow - Short Stick Defense
James Leary, New Fairfield - Long Stick Midfielder
Alec Wilson, Joel Barlow - Goalie
Tanner Stergue, Newtown - Face Off Midfielder
 
SECOND TEAM ALL-SWC
Henry Cohen, Weston - Attack
Liam Carroll, Brookfield - Attack
Jake Buffardi, Weston - Attack
Carson Nagashima, Pomperaug - Attack
Nishan Parikh, New Milford - Attack
Mickey Zuk, Masuk - Midfield
Nate Capriglione, New Milford - Midfield
Ryan Werner, Weston - Midfield
Evan Eggleston, Newtown - Midfield
David DePalma, Bethel - Midfield
Jack Rafferty, Pomperaug - Midfield
Christopher Comizio, Brookfield - Defense
Tyler Rising, Newtown - Defense
Julian Caplan, Weston - Defense
Max Mirizio Masuk - Defense
Aidan Henry, Pomperaug - Defense
Michael Garner, Newtown - Short Stick Defense
Cayden Dunn, Newtown - Long Stick Midfielder
Brennan Hart, New Fairfield - Goalie
Chris Tillotson, Masuk - Goalie
Jarrod Davis, Bunnell - Face Off Midfielder
 
HONORABLE MENTION SWC
Gavin Scofield Stratford - Attack
Nick Meier, Bethel - Attack
Anthony Trovarelli, Bunnell - Attack
Evan Golembeske, New Milford - Attack
Brad Mazzone, Notre Dame - Attack
Ryan Brown, Pomperaug - Midfield
Tyler Ciccia, Stratford - Midfield
Jacob Anderson, New Milford - Midfield
Ryan Shaw, Masuk - Midfield
Chris Becker, Notre Dame - Midfield
Brian Madden, Brookfield - Midfield
Nicholas Castilho, Brookfield - Midfield
Colin Vecciariello, Immaculate - Midfield
Griffin Wolf, Pomperaug - Defense
Jake Chittem, Stratford - Defense
Ben Heiden, Bunnell - Defense
Thomas Insalaco, Masuk - Defense
Brendan Connors, Brookfield - Defense
Tim Manning, Immaculate - Defense
Austin Grogan, Weston - Short Stick Defense
J.D. Warren, New Milford - Long Stick Midfielder
Kyle Wilton, New Milford - Long Stick Midfielder
Charlie Wilson, Joel Barlow - Long Stick Midfielder
Aaron Martino, Notre Dame - Long Stick Midfielder
Jake Dandrea, Newtown - Goalie
Daniel Lucas, Weston - Goalie
Dan Cox, Stratford - Goalie
Bryan Almeida, New Milford - Goalie
Josh Greeley, Weston - Face Off Midfielder